Ar galvojate apie naują automobilį? Tuomet turbūt bent truputį esate girdėję apie tai, kad Lietuvos keliuose važinėja daug amerikiečių. Pasak LRT, mūsų šalyje, kasdien užregistruojama apie 20-30 transporto priemonių, kurios čia atvyko iš anapus Atlanto. Kaip sako tokių automobilių pardavėjai ir pirkėjai, yra ne vienas pliusas, dėl ko vertą rinktis tokį variantą. Tačiau yra ir nemažai skeptikų, kurie sako, kad tai – pernelyg didelė rizika arba visiška nesąmonė. O kaip yra iš tiesų bei kaip tokį automobilį įsigyti patiems? Tai ir stengsimės išsiaiškinti šiame straipsnių cikle.
Pirmajame iš jų apžvelgsime:
IAA (iaai.com) ir Copart yra dvi populiariausios internetinių automobilių aukcionų platformos Jungtinėse Valstijose. Jeigu automobilis įsigyjamas iš JAV, ko gero 95 % tikimybė, kad pirkėjas jį rado vienoje iš šių platformų.
Abiejuose aukcionuose siūlomas platus pasirinkimas - nuo lengvųjų automobilių iki pikapų, spec. transporto, netgi laivų, sunkvežimių, motociklų. Vieni iš jų yra smarkiai sumaitoti, kiti – skenduoliai po potvynio, trečius apniokojo vandalai, ketvirti – it nauji ir ne tik.
IAA – Insurance Auto Auctions daugiausia dėmesio skiria draudimo bendrovių parduodamoms transporto priemonėms, o Copart inventorių sudaro individualių bei įmonių - pardavėjų siūlomos transporto priemonės, bankų perimti automobiliai ir kita.
Kiekviena platforma turi lengvai valdomą svetainę ir mobiliąją programėlę, todėl galite naršyti ir rasti automobilius iš bet kurios pasaulio vietos.
https://www.copart.com/ - Copart aukcionai
https://www.iaai.com – draudimo aukcionai
Iš esmės, abi platformos turi savo pliusų. Copart giriamas dėl geresnio aptarnavimo ir daugybės automobilių, tačiau taikomi didesni mokesčiai ir daug daugiau rizikos dėl kotletų bei, tikrų tikriausių lavonų bei net TP su neaiškia istorija. Na, o IAAI paprastai turi mažesnį inventorių, tačiau tai – draudimo kompanijų automobiliai, tad daug kas giria šią platformą už didesnį skaidrumą ir mažesnius mokesčius.
Nors automobiliai, kuriais jūs domitės, yra už tūkstančių kilometrų, kone kiekvienas gali dalyvauti aukcione. Viskas vyksta internetu, nuotoliniu būdu.
Pirmiausia turite užsiregistruoti IAAI arba Copart svetainėje. Tam gali prireikti pateikti tam tikrą asmeninę informaciją, dokumentus ir sumokėti tam tikrą mokestį.
Užsiregistravę galite ne tik matyti daugiau informacijos apie kiekvieną automobilį, bet ir jungtis į aukcionų platformą. Aukcionai gali vykti gyvai arba pagal laiką. Tiesioginiai aukcionai (Live auction) vyksta realiuoju laiku ir juose varžotės su kitais dalyviais. Timed arba laiko aukcionuose galite teikti siūlymus per tam tikrą laikotarpį.
Dalyvavimas Copart aukcione:
Norėdami pradėti dalyvauti Copart aukcionuose, turite tapti Basic arba Premier nariu ir užpildyti registracijos formą. Prieš dalyvaudami aukcionuose turėsite pateikti galiojantį tapatybės dokumentą ir sumokėti už narystę. Dokumentų patikrinimas gali užtrukti iki keturių darbo dienų, todėl viską įkelkite iš anksto. Išsamesnės informacijos galite rasti Copart svetainėje.
Dalyvavimas iaai.com aukcione:
Čia taip pat reikia praeiti pirkėjo registracijos procesą. Pasirinkite Individual (Public) Buyer arba Licensed Business Buyer ir pateikite tapatybę patvirtinantį dokumentą. Aukciono sistema gali reikalauti licencijų ir sumokėti visus taikomus registracijos mokesčius.
Išsami informacija anglų kalba pateikiama čia - https://www.iaai.com/marketing/how-to-register.
Net, jeigu norite tik apsižiūrėti, galite susikurti nemokamą paskyrą ir pasidairyti po platformą iš vidaus. Tiesa, po to vis tiek reikės patvirtinti savo duomenis, jei norėsite atlikti statymus.
Copart aukcionuose gali dalyvauti ir verslo, ir privatūs pirkėjai. Nors kai kuriuose aukcionuose priimami statymai tik iš tam tikro tipo dalyvių (apribota prieiga), jų yra mažiau nei atvirų. Tačiau net ir, jeigu dalyviams reikia prekiautojo licencijos, galima tiesiog pasinaudoti mokama tarpininko paslauga.
Dalyvavimo taisyklės analogiškos ir IAA aukcionuose.
Jums galima tapti ir vadinamuoju Licensed Business Buyer, jeigu jūsų verslo veikla atitinka nustatytus reikalavimus bei patenka į atitinkamas kategorijas (pvz., pardavėjas, remonto paslaugos, laužynas ir kita). Tačiau tai dar ne viskas, nes yra visiškai uždarų aukcionų, kuriuose tam tikras dealer‘ių tinklas gali pats pasirinkti kam parduoti automobilius, pvz., tik JAV pirkėjams, arba tik JAV Mercedes-Benz atstovams ir panašiai. Taigi, čia vėl reikėtų partnerių, jeigu norite įsigyti būtent variantą iš šių aukcionų.
Automobilis, kuriuo domitės, paprastai priskiriamas kažkuriam aukcionui. Iš anksto nustatytu laiku pristatomi visi variantai ir dalyviai gali atlikti statymus. Dalyvių ekranas atrodo maždaug taip.
Prieš tikrąsias varžytuves dar eina preliminarus aukcionas. Jame dalyviai gali teikti pasiūlymus prieš prasidedant tiesioginėms varžytuvėms. Per tiesioginį aukcioną pasiūlymus galima teikti realiuoju laiku, kovojama tarpusavyje.
Svarbu paminėti, kad kai kurie automobiliai turi ir Buy It Now kainą. Jeigu labai patinka modelis, galite nelaukti aukciono ir jį iš karto įsigyti už įvardintą sumą.
Nėra daug laiko laimėti statymams. Viskas keičiasi kas kelias sekundes, tad dažniausiai teks kiek pavargti, paspaudinėti mygtukus ir pasivaržyti su kitais dalyviais, kol laimėsite automobilį. IAAI platformoje viskas vyksta labai panašiai.
Laimėjus Copart arba IAAI aukcioną, per dvi-tris darbo dienas nuo pardavimo reikia sumokėti visus mokesčius:
Visą transporto priemonės sumą;
Pirkėjo mokestį (priklauso nuo pirkimo sumos);
Kitus taikomus mokesčius
Jei vėluosite, aukcionas taikys baudas.
Apie IAAI mokesčius informacija pateikiama čia - https://www.iaai.com/Buying-Services/cost-calculator, o apie Copart, čia - https://www.copart.com/Content/us/en/member-fees-us-non-licensed.
Kai mokėjimas bus patvirtintas, turėsite susitarti dėl transporto priemonės atsiėmimo arba pristatymo. Dar gali reikėti kiek palaukti, kol gausite dokumentus, jeigu nėra, vadinamojo title‘o, tačiau per tą laiką pravartu susitarti su vežėjais ir/ar tarpininkais dėl krovos, paėmimo.
Viskas, paimtas automobilis keliaus į krovos punktą ir iš ten į uostą (arba iškart į uostą) bei bus pakrautas plaukimui į Lietuvą. Paprastai automobilis iš JAV į Lietuvą po laimėto aukciono atplaukia per 6-16 savaičių, bet tai – labai priklauso.
Pagrindinė ir daugeliui aktualiausia priežastis, dėl ko verta pirkti automobilį iš JAV – geresnė kaina. Lyginant analogiškas komplektacijas ir ridas Lietuvoje, iš JAV atgabentas ir sutvarkytas automobilis gali kainuoti iki 30 % mažiau nei europinis. Be to, iš JAV grįžę automobiliai turi aiškią istoriją, tikrą ridą, jūs patys žinote apie jų būklę bei istoriją, galima lengviau rasti idealią komplektaciją, galingą variklį.
Taip pat, jeigu esate labai išrankūs benzingalviai ar klasikos mylėtojai, JAV rinkoje taip pat sutiksite daug daugiau egzotikos nei mūsų keliuose.
Naršydami variantus aukcionuose, dėmesį kreipkite į:
Transporto priemonės istoriją (daužimas, žala) - ieškokite visų turimų istorijos ataskaitų, kad patikrintumėte ankstesnius savininkus, avarijas ir remontus, ridas bei pažeidimus.
Būklę iš vaizdinių medžiagų - įvertinkite transporto priemonės būklę, remdamiesi nuotraukomis, aprašymais ir apžiūros ataskaitomis. Taip pat galite rasti 360 laipsnių nuotraukas, užvedamo variklio vaizdo įrašą ir ne tik. Už papildomą mokestį, kai kurie tarpininkai net gali atsiųsti žmogų, kad šis padarytų HD kokybės automobilio nuotraukas iš arti.
Title – techninio paso tipą - išsiaiškinkite, ar automobilis turi švarų (clean), pažeistą (salvage) ar kitą title‘ą, nes tai turės įtakos jo vertei ir jūsų galimybėms.
Ridą – jeigu pažeistas spidometras, rida gali būti nežinoma (N – Not Actual). Tada reikėtų pasitikrinti bent jau preliminarius skaičius pagal VIN.
Lokaciją – nors daug aukcionų ir pakankamai arti uostų, pargabenimas į Lietuvą iš vienų (dažniausiai – Vakarų JAV) kainuoja pastebimai brangiau nei iš Rytinės pakrantės.
Taigi, tai – pati aukcionų iš JAV apžvalgos pradžia. Kitame gide daugiau gilinsimės į geriausio varianto paiešką ir atsirinkimą.