Tai jau 3-asis straipsnis iš ciklo apie automobilių parvežimą iš Jungtinių Valstijų ar Kanados aukcionų. Šiame įraše daugiausiai dėmesio skirsime kainoms ir pinigams. Juk kiekvienam norisi žinoti, už kiek atsistos jų variantas. Apžvelgsime, kas sudaro galutines kainas, kaip pasiskaičiuoti išlaidas ir ko tikėtis visame procese. Pasitaiko, kai pirkėjai pervertina savo galimybes ir pamatę nuostabias automobilių kainas aukcionuose, skuba pirkti. Tačiau vėliau užklupę mokesčiai prispaudžia taip, kad tenka veržtis diržus, atidėti remontą. Taigi, pristatome išsamią išlaidų apžvalgą.
Pirma – aukciono mokesčiai
Nupirkote automobilį, kurio rinkos vertė Lietuvoje 10,000 € už 3000 €? Skamba puikiai, bet kaip gi viskas atrodys, kai automobilis jau bus paleistas iš muitinės?
Viskas prasideda nuo mokesčio aukcionams.
Copart taiko mokesčius, kurių dydis priklauso nuo galutinės įsigijimo (aukciono laimėjimo kainas).
Už transporto priemones, parduotas už 0-49,99 USD, imamas 25 USD mokestis, o mokesčio struktūra palaipsniui didėja.
Pavyzdžiui, štai kaip atrodo vertės ir mokesčio santykis
Lengvosioms TP, kurių vertė viršija 15 000 JAV dolerių, Copart taiko 7,5 % mokestį standartinėms transporto priemonėms
15 % mokestį aukcionas taiko sunkiasvorėms transporto priemonėms.
Papildomus mokesčius sudaro 79 USD vartų mokestis (gate fee) už transporto priemonę, 100 USD tarpininko mokestis (broker fee - Copart dalis) ir 10 USD aplinkosaugos mokestis (Environmental fee).
Statant internetu, priklausomai nuo pasiūlymo sumos, taikomi išankstiniai ir tiesioginio pasiūlymo mokesčiai. Mokesčio dydis priklauso nuo sumos, kurią statote.
Lentelė su Copart mokesčiais lengviesiems automobiliams.
Detalią informaciją apie Copart mokesčius rasite čia.
IAA aukcionai turi skirtingas mokestines kainodaras skirtingiems pirkėjų tipams. Šį kartą pristatysime licencijuoto pirkėjo (Licensed Buyer) mokesčius pagal šiuo metu aktualų, 2023-07-03 d. kainoraščio leidimą.
Čia, kaip ir Copart platformoje, taikomas progresyviai didėjantis mokestis. Jie čia yra beveik identiški tam, ką matote Copart‘e.
Šiek tiek mažesnius tarifus gauna didelio aktyvumo (High-volume) pirkėjai. IAA taip pat taiko:
IAA aukcionų mokesčių lentelė sumoms nuo 0 USD iki 3499.99 USD.
Daugiau informacijos apie IAA mokesčius.
Kai auto jau nupirktas aukcione, lieka jį pakrauti ant tralo, kad būtų nugabentas į uostą, o iš ten – plukdomas į Klaipėdą. Paprastai šia dalimi rūpinasi tarpininkai. Kaip viskas vyksta?
Transportavimo metodo paieška
Tralas JAV viduje kainuos nuo ~150 iki 350 USD (nebent važiuos per visą šalį, tad būna brangiau).
Eksportuodami automobilį iš JAV į Lietuvą beveik visi renkasi tai daryti konteineriais. Tokio tipo talpa užtikrina didesnį saugumą ir tinka automobiliams, kurių negalima vairuoti, o juk iš Copart ir IAA aukcionų dauguma automobilių yra pažeisti arba net nevažiuojantys.
Nedaug kas žino, jog įmanomas ir krovinių gabenimas oro transportu, kuris yra super greitas. Aišku, nors ir yra greičiausias, tačiau gali kainuoti nuo 10 000 iki 30 000 JAV dolerių, tad apsimoka nebent tiems, kas perka Bugatti, limituoto leidimo Porsche, Lamborghini ar kitus išskirtinius automobilius.
Konteinerio kaina
Transporto priemonės gabenimo iš JAV į Lietuvą kaina gali labai skirtis priklausomai nuo gabenimo būdo, transporto priemonės dydžio, išvykimo uosto ir jūsų pasirinkto plukdytojo. Konteinerių gabenimo kainos svyruoja nuo 700 iki 2 500 JAV dolerių už automobilį. Mažesnio konteinerio gabenimo į Lietuvą kaina svyruoja nuo 1150 iki 3250 JAV dolerių, o didesnio gabenimas gali kainuoti siekti iki 5000 JAV dolerių.
Svarbu pažymėti, kad šios kainos gali svyruoti priklausomai ne tik nuo laivybos bendrovės, bet ir metų laiko ar kitų jūsų pasirinktų paslaugų.
Plaukimo trukmė
Laikas, kiek konteineris plauks į Lietuvą – gali būti labai įvairus. Pavyzdžiui, galima rasti reisų, kur konteineris iš Norfolko uosto JAV į Klaipėdą Lietuvoje atvyktų apie 51 dieną, iš Niujorko į Klaipėdą per 49-50 dienų.
Tuo tarpu iš kitų uostų - Halifakso ar Atlantos tranzitas gali būti gerokai trumpesnis – konteineris keliaus tik apie 11 dienų.
Vieno iš gabenimo paslaugų brokerių informacinė lentelė apie tranzito laikus tarp JAV ir Lietuvos uostų.
Deja, bet mokesčiai nesibaigia. Naujos naštos atsiranda tada, kai automobilis atplaukia į Klaipėdą.
Tai yra didžiausia mokestinė našta, kuri gerokai išpučia automobilio kainą.
Tarkime, kad jums pavyko nupirkti automobilį iš Teksase esančio aukciono Copart už 3000 USD. Štai, kokia maždaug bus galutinė kaina.
Automobilio vertė eurais yra 2750 EUR. Aukciono ir transportavimo mokesčiai eurais gavosi 5051 EUR. Pridedame krovą, muitą, PVM ir gabenimą su kitais mokesčiais bei gauname, kad galutinė suma yra 7400 EUR, kad automobilis atsidurtų jūsų kieme. Čia suma be tarpininkavimo mokesčių (jeigu naudositės tarpininkų paslaugomis, jie prisidės).
Įvertinus tai, jog vėliau beveik visuomet reikia remonto, galite būti tikri kaina dar išaugs.
Įsigyti automobilį iš JAV aukcionų, tokių kaip Copart ir IAA, ir importuoti jį į Lietuvą gali būti finansiškai naudingas ėjimas. Tačiau jis bus toks tik tada, jei atidžiai apsvarstysite visus mokesčius ir apgalvosite viską iki paskutinio cento.
Labai svarbu atlikti tyrimą, pasinaudoti mūsų skaičiuokle ir pasikonsultuoti su muitinės tarpininkais ar logistikos įmonėmis, kurios specializuojasi automobilių plukdymu iš JAV. Apsaugodami jus nuo brangių klaidų jie dažnai tikrai atpirks tą sumą, kurią sumokėsite. Tad spręsti ar verta paliekame jums!